SIŁOWNIA W DOMU

Domowa siłownia w obecnych czasach to coraz nowszy trend. Jest to tak naprawdę inwestycja we własne zdrowie, która zwraca się z wieloma korzyściami. Jak się do tego zabrać? Czy potrzebujemy koniecznie dużej przestrzeni? Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

Dlaczego warto zainwestować w domową siłownię? Zaoszczędza to wiele czasu w dotarciu do właściwego klubu sportowego oraz pozwala ominąć kolejki. Z takiej siłowni możemy skorzystać w każdym czasie i o każdej pogodzie. Zaoszczędzamy także z biegiem czasu pieniądze, które moglibyśmy wydawać na karnety. Koszt karnetu miesięcznego wynosi około 100-140 zł. Za kwotę 500-1000zł jesteśmy w stanie urządzić profesjonalną domową siłownię. Unikamy też stresu spowodowanego obecnością innych ludzi i nie spotkamy się z ewentualnymi złośliwymi komentarzami.

Gdy warunki są sprzyjające, systematyczne uprawianie sportu przynosi więcej przyjemności. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć na siłownię osobne pomieszczenie. Wysiłek fizyczny wymaga skupienia, najlepiej więc oderwać się od domowego rytmu. Warto dokładnie przemyśleć fakt, że sprzęty do ćwiczeń są ciężkie i trudne do przestawienia. Zajmują także sporą przestrzeń. Aby ćwiczyło się nam wygodnie potrzebujemy więcej, dlatego nie warto upychać tych sprzętów do sypialni, salonu czy nawet holu. Mając także małe dzieci musimy liczyć się z tym, że mogą o taki sprzęt się uderzyć lub po prostu go popsuć. Naszym zdaniem odpowiednie pomieszczenie na siłownię powinno mieć wymiary 2,5x3m. Jako architekci zwracamy także uwagę na estetykę. Steper do ćwiczeń lub ciężarki nie wyglądają atrakcyjnie w prywatnej sypialni.

Należy w takim miejscu zadbać o odpowiednio twardą podłogę. Musimy być wytrzymała i antypoślizgowa. Można dodatkowo ją wyciszyć matami z włókna poliestrowego lub gumy.

Siłownia w domu musi mieć także solidną wentylację. Intensywne ćwiczenia wymagają dostępu do większej ilości tleny – jego brak przyśpiesza nasze zmęczenie. Konieczna jest kratka wywiewna lub nawiewniki. Zapewni to dopływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania okna.

Niewątpliwie warto także umieścić w domowej siłowni duże lustra, które pomagają w obserwowaniu swoich ruchów i kontrolowaniu ich oraz przemyśleć odpowiednie oświetlenie, które będzie sprzyjało bezpiecznemu treningowi. Jeśli mamy do dyspozycji piwnicę, wielki garaż lub poddasze to będą to odpowiednie miejsca na domową siłownię.

Jeśli chodzi o wyposażenie sprzętowe takiej siłowni jest to już kwestia indywidualna. Najbardziej polecane są stałe elementy – uniwersalne hantle, matę, drążek do ćwiczeń, skakankę, ławkę z regulacją kąta nachylenia, rowerek stacjonarny, bieżnię. Do tej listy można dodać jeszcze wiele innych przyrządów – tak jak pisaliśmy – jest to zupełnie osobna kwestia każdego człowieka. W zależności od pożądanych efektów i ulubionych ćwiczeń listę poddaje się modyfikacji.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK