JAK URZĄDZIĆ ZDROWE BIURO?

Dobrze zaprojektowane, zdrowe oraz funkcjonalne biuro przekłada się na wydajność pracowników oraz ich satysfakcję jaką czerpią z pracy. Są to bardzo ważne argumenty dla firm, które pragną zwiększyć swoją atrakcyjność oraz stać się konkurencyjni na rynku pracy.

Z inicjatywy Grupy VELUX powstał raport „Barometr zdrowych domów 2018”. Możemy w nim przeczytać, że 36% osób w Europie i 33% ludzi w Polsce pracuje w środowisku biurowym. W niektórych krajach liczba ta przekracza 40%. Raport prezentuje także dość szokujące wyniki, w których pracownicy wytykają wiele błędów dotyczących swojego środowiska pracy. Ten sam raport uświadamia nas, że pozytywne warunki wnętrza biura w pracy mogą podnieść wydajność o 20%. Wspomina także, że w obecnych czasach, aż 75% osób decyduje się o podjęciu pracy poprzez wygląd biura. Jak więc urządzić zdrowe biuro? Na co zwrócić uwagę? Jak zaaranżować odpowiednie wnętrze?

Jako doświadczona architektka staram się sumiennie rozwiązać niedociągnięcia oraz zaprojektować doskonałe wnętrze, które i pracodawcy i pracownikowi przyniesie jak najwięcej korzyści. Projektowanie biur to proces bardzo skomplikowany, gdzie na względzie nie mamy wyłącznie jednego indywidualnego klienta – jak w przypadku domu lub mieszkania, lecz musimy pomyśleć o komforcie dla wszystkich pracowników. Preferuję aranżację biur, które doskonale odzwierciedlają charakter marki i ich branżę. Gwarantuję pełną satysfakcję.

  1. Po pierwsze podczas projektowania wnętrza biurowego dużą uwagę zwracamy na aranżację biurowej kuchni. Warto urządzić aneks kuchenny, oraz spory stół, który pomieści naszych pracowników podczas przerwy. Kuchnia w biurze to idealne miejsce, w którym można odpocząć i dzięki temu wpaść na kolejne świetne pomysły, zainspirować się i odświeżyć umysł.

  2. Po drugie – dużym problemem jest hałas. Duże biurowe pomieszczenia niosą pogłos. Należy zapewnić dobre rozwiązania akustyczne, które wytłumią dźwięki, dadzą pracownikowi przestrzeń do pracowania, wolną od rozmów, telefonów oraz szumów dochodzących od innych pracowników. Wszystko to w dużej mierze wpływa na poziom stresu oraz utrudnia skupienie się.

  3. Bardzo ważnym czynnikiem jest dostęp do światła dziennego. Dzięki temu pracownicy nie popadną w szybkie zmęczenie, nie będą znużeni. Dodatkowo wzrośnie ich tępo pracy oraz poprawi się ich zdrowie fizyczne. Sztuczne oświetlenie również jest niezwykle ważne. Światło musi być odpowiednio mocne, ale nie może nas razić.

  4. Kolejną istotną rzeczą jest odpowiednia temperatura. Warto zapewnić pracownikom dostęp do świeżego powietrza. Raport przedstawiony powyżej wspomina, że wydajność pracowników znacznie spada w zbyt chłodnej i zbyt gorącej temperaturze. Jeśli decydujemy się na założenie klimatyzacji musimy pamiętać, że każdy pracownik powinien mieć możliwość wybrania własnej temperatury. Nie warto montować jej także bezpośrednio nad biurkami, ponieważ to prowadzi prosto do przeziębienia.

  5. W większych firmach, które zatrudniają większą ilość pracowników w ostatnim trendzie mody jest aranżowanie miejsc spotkań. Chodzi tutaj o mniejsze i większe sale konferencyjne, w których można przyjąć gości firmy, lub w których mogą spotkać się pracownicy do pracy nad wspólnym projektem. Takie miejsce powinno być odpowiednio wydzielone i zamknięte, tak aby nikt z zewnątrz nie przeszkadzał w trakcie spotkania. Warto jednak zaprojektować i zaaranżować kilka małych sal niż jedną dużą, której przestrzeń często jest nie wykorzystana w pełni.

Zdrowe biuro przekłada się na wydajność, satysfakcję oraz samopoczucie pracowników, dlatego nie zapominajmy o inwestycji w nich – wzmocnisz swoją atrakcyjność na rynku pracy. Skorzystaj także z oferty naszego biura projektowego i dowiedz się więcej o nas na stronie – Architekt wnętrz Kraków.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK