STYL NOWOCZESNY

Styl nowoczesny we wnętrzu ma swoje bardzo wyraźne cechy. Bardzo często mówi się o nowoczesnych domach, jednak w praktyce nie wszystkie spełniają jego założenia. Jak osiągnąć idealny styl nowoczesny w domu?

Styl nowoczesny narodził się w XIX wieku jako przejaw buntu przeciwko zdobieniom, przepychowi i ornamentom. Wtedy zaczęło kierować się przekonanie, że ma być prosto i funkcjonalnie.

Podstawowym założeniem tego stylu jest zamiłowanie do prostoty. Dominują tutaj proste linie, mało skomplikowane zdobienia i figury geometryczne, niewiele kolorów. Wszystko musi tworzyć stonowaną oraz przejrzystą całość. Styl ten bardzo ceni sobie światło i duże otwarte przestrzenie. Aranżacja musi być pozbawiona wszelkich zdobień, dekoracji, kolorowych bibelotów. Rolę zdobień przejmują tutaj wysokie komody lub stoliki kawowe. Preferuje się także połączenie pomieszczeń – salonu z kuchnią, salonu z przedpokojem, sypialni z łazienką. Niekiedy bywa, że jedyną zamkniętą przestrzenią jest łazienka.

Podstawowe kolory we wnętrzu nowoczesnym to czerń oraz biel, a także odcienie szarości i beżu. Wnętrze jest wówczas przejrzyste, wyraziste oraz stonowane. Bardzo popularne są jasne detale – niebieskie, czerwone lub złote dekoracje.

Meble w takim wnętrzu są pozbawione zdobień, pokryte lakierem lub fornirem i zawsze mają neutralny kolor. Dekoracje także rozmieszcza się oszczędnie – im jest ich mniej tym bardziej jest zachowany ten styl. Warto umieścić jakiś kolorowy akcent w postaci wyrazistego obrazu na ścianie.

Dużą rolę odgrywają jednak wykorzystane we wnętrzu materiały. Są najważniejszą dekoracją. Na podłodze najlepiej sprawdza się oczywiście drewno jako deski lub panele. Powinny być proste i nieskomplikowane. Można użyć także deskopodobnych płytek, płytek ceramicznych, betonu lub winylowej wykładziny. Możemy takie dekoracje zastosować również na ścianach zamiast zwykłej farby. Dowolnie można zestawiać drewno, beton, szkło oraz tworzywa sztuczne. Doświadczeni projektanci – tacy jak my – dbają także o wytrzymałość i funkcjonalność.

Warto zwrócić dużą uwagę na oświetlenie. Styl nowoczesny nie jest nudny, a oświetlenie to jego mocny akcent. Lampy stanowią ozdobę w dzień oraz w nocy. Oświetlenie pojawia się niemal wszędzie. Kreuje naszą przestrzeń. Zastosowanie dużych okien także wyróżnia ten styl. Firany lub ciężkie kotary nie powinny ich zasłaniać. Stosuje się jedynie rolety w czasie nocy dla zachowania intymności. Widok za oknem powinien stanowić swego rodzaju żywy obraz.

Styl nowoczesny jest bardzo często wykorzystywany w miejskich mieszkaniach, które za oknami mają miejską metropolię. Wszystko wówczas idealnie się komponuje.

Styl nowoczesny nie zawsze jest jednak stylem dominujacym i przeznaczonym dla aranżacji naszych domów. Bardzo często stosuje się go w budownictwie z wykorzystaniem np. galerii handlowych. Zobacz więcej w tym temacie na naszych stronach - Projekty galerii handlowych oraz Projektowanie galerii handlowych.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK