STYL MINIMALISTYCZNY

Minimalizm to styl nie tylko w sztuce, ale także w designie i wystroju wnętrz. Wywodzi się on z założeń zen oraz japońskiego konceptu. Najczęściej wykorzystywany jest na zachodzie, jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Czym się charakteryzuje?

Styl minimalistyczny to pozbycie się tego co zbędne, dążenie do prostoty. We wnętrzu ma panować harmonia oraz równowaga. Mile widziane są duże, puste przestrzenie, ponieważ panuje w nim przekonanie, że „pustka jest lustrem tego co jest”. Japończycy, którzy zapoczątkowali ten styl uznali, że estetykę powinno się starannie eksponować. Ozdabianie jakiegoś przedmiotu, w tym wypadku mebla uznawane jest za niszczenie jego naturalnego piękna i charakteru. Rzeczy idealne są takie, jakie są – ich natura, pochodzenie. Nie warto ich upiększać.

Meble oraz przedmioty w pomieszczeniu powinny być ograniczone do minimum. W salonie przykładowo wystarczy kanapa oraz stolik do kawy. W sypialni łóżko oraz komoda lub szafa. Należy pozbyć się także widocznych dla oka przedmiotów – tylko to co niezbędne. Wszystkie elementy powinny być do siebie idealnie dopasowane, współgrać z całym wnętrzem. Stosuje się także meble o kształtach geometrycznych oraz kąty proste.

Meble kuchenne są gładkie, nie zawierają uchwytów oraz zdobień – najlepiej zastosować mechanizm, który otwiera powierzchnię za pomocą nacisku na nawierzchnię. Kolory także powinny być dobierane stosownie – czerń oraz biel, jednakże na zachodzie coraz bardziej staje się popularne połączenie dwóch kontrastujących – np. biel i pomarańcz. Bardzo dobrze widziane są także metalowe, kamienne oraz szklane dodatki – przykładowo może być to wspaniały, widowiskowy szklany żyrandol, który dodaje wnętrzu szyku i elegancki oraz niesamowicie delikatnego wyglądu. Styl minimalistyczny pozwala sobie także na detal – bukiet kwiatów, fotografia lub ciekawy kolorowy obraz, jednak zdarza się to sporadycznie. Taki styl bardzo często stosowany jest w pokojach hotelowych, w których są wyłącznie niezbędne meble. Jako doświadczone biuro projektowe zajmujemy się takimi rzeczami jak - Projekt pokoju hotelowego oraz Aranżacje pokoju hotelowego o czym możesz przekonać się wchodząc na nasze strony.

Istotną rolę odgrywa także oświetlenie – ważne jest nasłonecznienie wnętrza. Pozwala to na eksponowanie wolnej przestrzeni, stworzenie wnętrza surowego, lecz jasnego i przytulnego.

Minimalizm to bardzo wymagający styl. Wymaga przede wszystkim zachowania niezwykłego porządku, z tego powodu polecany jest dla osób uporządkowanych, perfekcyjnych oraz dobrze zorganizowanym.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK