JAK OSŁONIĆ SIĘ PRZED SĄSIADAMI?

W letnim oraz wakacyjnym okresie z przyjemnością spędzamy czas na naszym balkonie lub przydomowym tarasie. Jak sprawić, aby to miejsc wytchnienia stało się kameralne i wolne od niechcianych spojrzeń? Sprawdź nasze propozycje na osłonięcie swojej przestrzeni, aby stała się całkowicie prywatna.

Budynki mieszkalne są niekiedy postawione bardzo blisko siebie, a działki budowlane robią się coraz mniejsze. W dzisiejszych czasach trudno o odrobinę prywatności na własnym terenie. Bardzo często narzekamy na brak kameralności. Realizacja naszych pomysłów nie wyczerpie Waszego budżetu domowego i sprawi, że zyskacie intymną przestrzeń, w której przebywanie będzie przyjemnością.

ŻYWOPŁOT

Najpopularniejszą osłoną, oraz najprostszą jest zdecydowanie żywopłot. Metoda ta jest niestety dość pracochłonna i wymaga stałego doglądania. Jednakże dodaje niesamowitego uroku. Dzieli ogród na przytulne części, oddziela wścibskie spojrzenia, daje cień i osłabia siłę wiatru, a także tłumi hałasy dochodzące z ulicy. Jest także fantastyczną zieloną ozdobą naszego ogrodu. Nie które gatunki (te o kolumnowym pokroju) nie wymagają bardzo pracochłonnego strzyżenia. Przycinamy je wyłącznie od góry. To także niesamowita forma zabawy i relaksu – sami decydujemy o ich wysokości i kształcie.

PARAWANY ORAZ EKRANY

To rozwiązanie jest idealnie nie tylko dla naszego tarasu, ale również balkonu. Gotowy parawan, wykonany z nieprzemakalnej tkaniny możemy mocno przymocować do ściany, sufitu oraz barierki. Taką funkcję pełnią także przenośne ekrany. Można tutaj także skorzystać z naszej poprzedniej porady i samodzielnie wybudować przykładowo przenośne kwietniki z palet, które także idealnie zasłonią nasz balkon.

ALTANA ORAZ PAWILON

Altana umieszczona w naszym ogrodzie to wspaniałe, zacienione miejsce, które dostarcza odpowiedniej ilości intymności i kameralności na naszej przestrzeni. Oryginalny projekt można zamówić u architekta, lub wybrać już gotowy z setek dostępnych choćby na internecie. Pamiętajmy jednak, że pawilon będzie dużo tańszy – zwykła zadaszona konstrukcja bez bocznych ścian, którym uroku mogą dodać zasłony. Zasuwamy je gdy pragniemy intymności, odsuwamy gdy zechcemy podziwiać krajobraz. Najtańszą opcją będą także lekkie składane namioty. Można je przenosić w dowolne miejsce.

DONICE

Wielkie donice w rozmiarze XXL, które możemy ułożyć obok siebie, stworzą szyk który zwróci nam naszą kameralność.

PANELE I ŚCIANKI

Jeśli pragniemy intymności jeszcze przed nadejściem wiosny, lub nie chcemy czekać, aż nasze drzewa urosną, możemy wybrać kratkę lub inną konstrukcję pionową, którą obsadzimy roślinami. Taras i balkon zmieni się w kącik przeznaczony do relaksu, wspaniałą zieloną kryjówkę, w której nikt nie będzie nam przeszkadzał. Na rynku mamy dostępne ścianki uplecione z trzciny oraz bambusa, jednakże nie są one stabilne. Doradzamy kupno gotowego panelu, który można wbić mocno w grunt – opiera się on na specjalnych kotwach i staje się naprawdę mocno i wolno-stojącą konstrukcją. Wystarczy zasadzić na niej szybko rosnące pnącze, którym jest zwykłe dzikie wino.

Przeczytaj o szerokiej ofercie naszego biura architektownicznego Architekt wnętrz Kraków oraz dowiedz się więcej o projektach - Projekty wnętrz Kraków.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK